apríl 26, 2019

V pondelok otvorili Terminál intermodálnej prepravy Lužianky, ktorý bude využívať automobilka Jaguar Land Rover

Väčšina áut, ktoré zídu z výrobných liniek v Jaguari, sa bude vyvážať železničnou dopravou z výrobne ďalej do sveta práve cez tento terminál.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) za výstavbu terminálu zaplatili 39 904 104 eur bez DPH z vlastných zdrojov, z toho 1 821 021 išlo na projektovú dokumentáciu a inžiniersku činnosť.

V rámci projektu vybudovali jednokoľajovú neelektrifikovanú trať zo železničnej stanice Lužianky s dĺžkou 1,8 kilometra, ktorá nadväzuje na štyri expedičné koľaje.

Nakladacia rampa je prvá svojho druhu na Slovensku. Dá sa pomocou nej nakladať súčasne na štyri vlakové súpravy v dvoch úrovniach, čiže osem vyrobených áut.

Terminál tvoria dva celky, parkovacie miesta skladu hotových výrobkov a expedičné koľaje, ktoré slúžia na rozvoz výrobkov k zákazníkom. Pôvodne mal mať terminál aj tretí funkčný celok – prekladisko.

Keďže záujem o tento celok bol zo strany potenciálnych zmluvných partnerov až po roku 2020, ŽSR jeho realizáciu odložili. Znížila sa tým pôvodná vysúťažená cena za terminál, ktorá bola 51 809 419 eur bez DPH. V súčasnosti sa robí súťaž na výber projektanta na prekladisko.

zdroj: MilujemNitru.sk

Pridať komentár