december 5, 2019

TURANCAR oslavuje 30 výročie najlepšími autobusmi na svete

Obľúbený dopravca z Nitry, TURANCAR, s ktorým cestujeme už 30 rokov, oslavuje  výročie obnovou vozového parku. Zároveň posúva úroveň autobusovej dopravy na Slovensku na vyšší level. Rozprávali sme sa s majiteľom, pánom Viliamom Turanom, aj o začiatkoch a o významnej spolupráci s firmou FlixBus, ktorú práve začínajú.

Aké boli Vaše začiatky, pán Turan? Kedy ste začali podnikať a ako vznikol nápad založiť TURANCAR?

História TURANCARU začala v Nitre v roku 1989. Ako vtedajší vedúci autobazáru som mal blízko k autám.  Na jar som požiadal o licenciu na požičovňu. Za našetrené peniaze som si kúpil 3-4 embéčky a začal ich požičiavať.

pán Viliam Turan, majiteľ a zakladateľ spoločnosti Turancar

Potom prišla revolúcia, otvorili sa hranice. Všetci sme boli hladní vidieť svet a cestovať. Aj ja a môj kamarát, no nemali sme začo. Tak sme si vymysleli, že cestovať budeme, ale urobíme to tak, že platiť za to nebudeme. Platiť budú nám. Keďže som ako vedúci autobazáru mal vodičský preukaz aj na autobusy, bol som oprávnený šoférovať. Začal som počas víkendov a voľných dní trénovať a robiť šoféra v mestskej doprave. Predsa len, používať auto na požičiavanie a jazdiť s ľuďmi, nie je to isté. Potom som kúpil prvý ojazdený autobus (Karosu) z vtedajšieho československého Čedoku v Bratislave. Potreboval trochu opraviť, ale dali sme ho do poriadku a náš sen cestovať, sme si začali s kamarátom plniť. Ponúkali sme prvé zájazdy do Istanbulu, Viedne, Paríža… Potom začalo pribúdať práce, autobusov. Dnes vlastníme 65 autobusov a pracuje u nás viac ako 200 zamestnancov. 

Zaujímavý príbeh… Vaša spoločnosť bola teda vlastne prvou súkromnou autobusovou prepravou na Slovensku, ktorá navyše úspešne napreduje ďalej.  Je to tak?

Súkromná predpokladám, že asi áno. Samozrejme, sú aj bývalé SAD-ky. Okrem autobusovej a zájazdovej dopravy sme za tých 30 rokov rozšírili ponuku aj o cestovnú kanceláriu, kamiónovú dopravu, autorizovaný servis autobusov Mercedes Benz a SETRA a nákladných vozidiel Mercedes Benz. Venujeme sa importu, predaju a autorizovanému servisu midibusov značky ISUZU.

Práve začínate spoluprácu s globálnym poskytovateľom dopravy, nemeckým FlixBusom. Prezradíte nám, čím je táto spolupráca pre Vás výnimočná?

Nové autobusy Setra Comfort Class na Turancar spojoch medzi Banskou Bystricou, Nitrou, Topoľčanmi, Bratislavou a Prahou.

FlixBbus je nadnárodná spoločnosť, ktorá denne vypravuje 3o0 000 denných spojení do 2 000 destinácií na pravidelných linkách, vo väčšine medzinárodných. V minulom roku sa rozhodla, že vstúpi na slovenský trh, na ktorom doteraz nebola. Vybrala si za partnera nás, TURANCAR.  Začíname spoluprácou v predaji cestovných lístkov na naše pravidelné linky na Slovensku (plus do Prahy).  Ďalším krokom spolupráce by mala byť pravidelná medzinárodná doprava, ktorá je práve v štádiu vybavovania licencií.

11. februára 2019 obmieňate Váš vozový park. Cestujúci zažijú nové autobusy Setra Comfort Class na spojoch medzi Banskou Bystricou, Nitrou, Topoľčanmi, Bratislavou a Prahou. Čo to pre cestujúcich znamená? A prečo ste sa rozhodli práve pre tieto autobusy?

Turancar zvyšuje úroveň autobusovej dopravy, prináša ešte viac komfortu a pohodlia pre cestujúcich.

Veríme, že cestujúci ocenia vyšší štandard služieb a budú s nami cestovať o to radšej. Samozrejmosťou je napríklad pripojenie k sieti Wi-Fi, USB, elektrické zásuvky, väčší priestor medzi sedačkami  a tým viac miesta a pohodlia.

Voľba značky autobusov bola jednoznačná. Ja považujem autobusy Setra za najlepšie autobusy na svete, čo sa týka bezpečnosti, ekológie, ekonomiky, pohodlia… Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti, prevádzkujeme ich už desaťročia.

Ďakujem za rozhovor, pán Turan. Tešíme sa na ešte komfortnejšie cestovanie s TURANCARom a želáme Vám úspešnú spoluprácu s FlixBusom.

Daniela Mudráková

Pridať komentár