február 21, 2020

Na Deň poľovníkov a priateľov prírody je vstup voľný – 11. máj

Poľovníci už tradične aj tento rok chystajú poučné a zábavné Nitrianske poľovnícke slávnosti. Tentokrát v sobotu 11. mája. Nie, nie je to podujatie iba pre poľovníkov. Práve naopak, pre širokú verejnosť. Hlavne rodiny s deťmi si prídu na svoje. Vstup je voľný.

Vyspovedali sme p. Richarda Ivanča, predsedu Slovenského poľovníckeho zväzu a partnera, Motor-Car Nitra, ktorý toto podujatie podporil.

Nitriansky Deň poľovníkov a priateľov prírody
Nitriansky Deň poľovníkov a priateľov prírody

Ako vznikol nápad zorganizovať Nitrianske poľovnícke slávnosti?

Pôvodne sme sa stretávali v rámci poľovníckej komunity, aby sme predviedli svoje kulinárske schopnosti, zmerali si sily vo varení poľovníckeho guláša. Potom sme túto myšlienku začali rozvíjať. Povýšili sme ju na slávnosť a to hlavne s cieľom podporovať vzťah detí k prírode a robiť osvetu poľovníctvu. Ďalším zámerom je lesná pedagogika. Dnes je to hlavne o rodinách s deťmi.

Ako teda bude prebiehať Deň poľovníkov a priateľov tento rok? Na čo sa môžu deti tešiť?

Deti sú vždy veľmi zvedavé a aj tento rok sa majú na čo tešiť. Napríklad na sokoliarov, poľovné plemená psov, jazdu na koni, jazdu vláčikom. Sú vytvorené stanovištia. Učia sa spoznávať stromy, kríky, zvieracie stopy, strieľať zo vzduchovky… Všade je inštruktor, ktorý im vysvetľuje nielen, ako splniť úlohu, ale robí im aj prirodzený výklad. Spoznajú sokoliarov a prácu so sokolmi, sovami, s poľovnými plemenami psov. Prinesieme im kúsok prírody, zažijú zvieratá priamo na mieste, naučia sa zvukové signály, ktoré používame v poľovníctve.

No a najväčšiemu úspechu sa vždy teší imitátor, pán Jozef Hlásnik z Levíc. Deti ho milujú. Venuje sa deťom už desiatky rokov a svojím pútavým výkladom vždy vie deti zaujať, nadchnúť, rozveseliť a hravou formou ich naučiť o zvieratách niečo nové.

To znie veľmi dobre.  Deti si určite odnesú kopec zážitkov a vedomostí. A čo dospelí, čo máte pre nich?

Budú tu zaujímavé prednášky a rôzni predajcovia s poľovníckou tématikou, tak isto aj stánky s pivom, nápojmi a občerstvením. Rodičia si budú môcť pochutnať na vynikajúcom pravom poľovníckom guláši z rôznej diviny. Súťažiaci vo varení poľovníckeho guláša budú mať tento rok navyše skvelú motiváciu. Víťazný tím vyhrá Mercedes-Benz Triedy X na víkend s plnou nádržou, ktorú venoval náš partner Motor-Car Nitra. Takže novinkou tohto ročníka budú aj vozidlá značky Mercedes-Benz a Kia.

Prvá cena vo varení poľovníckeho guláša - Mercedes-Benz Triedy X s plnou nádržou od Motor-Car Nitra
Prvá cena vo varení poľovníckeho guláša – Mercedes-Benz Triedy X s plnou nádržou od Motor-Car Nitra. (na foto p. Richard Ivančo)


To rodičia určite privítajú. A čo viedlo Motor-Car Nitra k spolupráci s poľovníkmi?
To už je otázka na riaditeľa, p. Samuela Antoša.

Tých dôvodov je veľa, spomeniem len zopár. Ja osobne mám silný vzťah k prírode, vediem k tomu aj svoje deti. Čo nás s p. Ivančom spája, chceme deťom ukázať hodnotu prírody a to, že poľovníctvo, to nie je len lov zveri.

No a kedysi sa jazdilo na poľovačky na koňoch, dnes sa jazdí na koňoch pod kapotou. Teší ma, že Mercedes-Benz navyše najnovšie podporil poľovníkov nadštandardným zvýhodnením na niektoré vozidlá, čo tu doteraz nebolo.

Toto je len pár dôvodov, ktoré nás spájajú okrem toho hlavného – vštepovať deťom odmalička pozitívny vzťah k prírode a naučiť ich utiekať sa do prírody a nie k mobilom a počítačom.

Ďakujem. Na záver otázka: Kedy a kde presne sa budú tieto slávnosti, resp. Deň poľovníkov a priateľov prírody konať?

Pozývame všetkých do Slovenského poľnohospodárskeho múzea na Dlhej 92 v Nitre v sobotu 11. mája od 9.00 hod. Je to zadný vchod do Agrokomplexu (za konečnou zastávky MHD č. 8 v smere z Chrenovej do Janíkoviec). Vstup je voľný. Zoberte deti, rodičov a priateľov stráviť deň bližšie k prírode. Tešíme sa na vás. Všetci ste srdečne vítaní.

Pridať komentár