január 24, 2020

Mesto Nitra

Nie je mnoho miest, ktoré by príroda obdarovala takým krásnym prostredím a výhodnou polohou ako Nitru. Hovorí sa, že bola (podobne ako Rím), založená na siedmich pahorkoch – na Zobore, hradnom kopci, Kalvárii, Čermáni, Borine, na Vŕšku a Martinskom vrchu. S jej menom sú spojené počiatky slovenských dejín, mená Pribinu, Svätopluka, sv. Cyrila a sv. Metoda, i zmienka o prvom kresťanskom chráme na našom území a o zavedení prvého slovienskeho písma.

Vitajte v hlavnom meste Nitrianskeho regiónu.

Poloha uprostred prírody robí mesto krásne v každom ročnom období.

Majestátny hrad, sakrálne pamiatky, historické budovy, poklady histórie uschované v múzeách sú neoddeliteľnou súčasťou mesta. Dnes je Nitra centrom hospodárstva, kultúry, cirkvi a športu Nitrianskeho kraja a vďaka výstavisku Agrokomplex aj medzinárodným výstavným centrom. Nitra je aj mestom mladých, sú tu dve univerzity: Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita.

Pozrite si prezentačné video nášho mesta.

Nitra (nem. Neutra) je mesto ležiace v Nitrianskom kraji vzdialené asi 90 km severovýchodne od hlavného mesta Bratislavy. Preteká ňou rovnomenná rieka Nitra a zo severnej strany sa nad ňou týči vrch Zobor. Je najstarším mestom na Slovensku, prvé potvrdené historické zmienky sú z roku 828. Je po nej pomenovaná planétka (9543) Nitra. Počtom obyvateľov je piatym najväčším mestom na Slovensku.

 

zdroj: fb, nitra.sk regionnitra.sk, wikipédia

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.